Budjetti edellä ja reppu selässä – Sisällöntuottajan 24h-valloitus Jyväskylässä
Hostellireissaajatarina 1: Antti Leppänen
Reissukohde: Time Hostel CITY, Jyväskylä
Esittely: Mies repun takana
Moro! Mä oon Antti Leppänen, 40-vuotias äijä Lahest – ja nimenomaan Lahest, ilman sitä d-kirjainta, sillä se asenne kulkee matkassa mukana. Digitaalinen sisällöntuottaminen ja visuaalinen maailma on ollut mun juttu jo pitkään. YouTubesta mut löytää pelivideoiden parista (Lookkino nimellä), joita oon vääntänyt intohimolla jo vuodesta 2013 lähtien. Musiikkihommissa (pääasiassa räpissä ja biittien teossa Antero nimellä) sydän on sykkinyt vuodesta 2000 saakka, ja uusimpana projektina herättelen henkiin IRL-striimausta Kick-alustalla nimellä AnteroLive. Välillä teen kanavalleni myös rentoja ”Kahvipaussi”-videoita, joissa reagoin suoraan päivän uutisotsikoihin. Sisältöni ei oo aina suunnattu aivan perheen nuorimmille, sillä pelien tiimellyksessä saattaa joskus lennähtää muutama voimasanakin.
Ihmisenä oon oman tieni kulkija: lupsakka, rauhallinen ja uusissa tilanteissa tarkkaileva introvertti. Viihdyn kyllä seurassa ja bileissä, mutta tarvin aina sen oman tukikohdan – oman kodin rauhan – missä ladata akut täyteen. Inhoan puheluita ja soittamista yli kaiken, joten hoidan kaiken mieluiten viesteillä ja sähköposteilla.
Vuonna 2023 valmistuin media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinnosta, jossa keskityin video- ja tapahtumatuotantoon. Päivätyöt näiltä aloilta ovat vielä antaneet odottaa itseään, ja kun alkuvuodesta 2026 huomasin Facebookissa mainoksen, jossa haettiin uusia Hostellireissaajia, päätin tarttua tilaisuuteen. Ajattelin, että hemmetti, enmä tässä mitään menetä! Tämä reissu on loistava näytönpaikka mun media-alan osaamisesta.
Kohteeksi valikoitui Jyväskylä, sillä se oli Lahest katsottuna helposti saavutettavissa ja sopivan matkan päässä. En ollut koskaan aiemmin käynyt Jyväskylässä, joten oli korkea aika ottaa kaupunki haltuun. Eikä vähiten siksi, että valitsemani majoituspaikka, Time Hostel CITY, näytti kuvien perusteella niin upealta, että se oli pakko päästä kokemaan itse.
Alkuperäinen haaveeni oli tehdä matkasta täysiverinen livestream-reissu tien päältä, mutta toukokuinen sää näytti siltä, että vettä voisi tulla niskaan millä hetkellä hyvänsä. Niinpä tein peliliikkeen: striimaaminen sai väistyä, ja otin kohteeksi tallentaa reissun parhaat palat valokuvina, videoina ja puhtaana reissufiiliksenä.
Mennäänpä siis itse asiaan – eli siihen, miten 24 tunnin pyrähdys Keski-Suomessa sujui!
Matka alkaa ja suunta selviää
Matka alkaa usein jo kauan ennen kuin bussi kurvaa laiturille. Tällä kertaa herätyskello sai jäädä kakkoseksi, sillä silmät räpsähtivät auki jo ennen h-hetkeä. Edessä oli tiukka vuorokausi: tavoitteena löytää kaupungin parhaat palat, testata majoitus ja tehdä mahdollisimman paljon laadukasta sisältöä – kaikki tämä tiukalla budjetilla.

Ensimmäinen sääntö reissupäivänä: kahvia koneeseen. Keittiössä nautittu aamukahvi pörröisellä tukalla on se hetki, kun suunnitelmat käydään vielä kerran läpi. Katselin säätiedotusta, joka näytti hieman epävarmalta, mutta se ei menoa haitannut. Kaikki varusteet – varavirtalähteet, tabletit ja kamerat – mahtuivat onneksi reppuun, vaikka meinasikin tulla jo kiire paikallisliikenteen bussiin, jolla hurautin Lahden matkakeskukselle.

Lahden matkakeskuksella oli ilmassa kunnon reissun tuntua. Suuntana laituri 7 ja Onnibus, jonka lipun yhteyteen olin näppärästi ostanut myös paikallisliikenteen lipun. Bussi saapui muutaman minuutin myöhässä, mikä ei meikäläistä haitannut – olin kerrankin ajoissa liikkeellä. Olin varannut paikan aivan eturivistä, jotta voisin katsoa maantietä ja tallentaa intervallivideoita muistikortille. Bussi ei ollut aivan täynnä, mutta viereeni osunut matkustaja rajoitti hieman omaa ”sisällöntuottajakuplaani” – kameran kääntäminen itseen ja puhelimelle höpöttäminen jäi välistä, joten keskityin kuvaamaan ohikiitävää maisemaa.
Perillä! Jyväskylän matkakeskus otti vastaan harmaana mutta kutsuvana. Tästä alkoi virallisesti päivän urakka. Kun aikaa on vain vuorokausi, jokainen minuutti on käytettävä hyödyksi.

Asemakadun ja Kauppakadun risteyksessä tuli vastaan se kuuluisa ”Olet tässä” -kyltti. Siitä oli hyvä tsekata etäisyydet tärkeimpiin kohteisiin ja suunnistaa eteenpäin. Totesin, että Jyväskylän keskusta on hienosti otettavissa haltuun jalan.
Minulla on reissaamisen suhteen selkeä filosofia: oli kyseessä hotelli, hostelli tai asuntovaunu, uudessa kaupungissa ei lorvita huoneessa! Majoituspaikka on nukkumista ja akkujen lataamista varten. En kaipaa viiden tähden luksusta tai hienoja aamiaisia – kunhan on sänky, vessa ja oma huone, missä introvertti saa vetäytyä omaan rauhaansa päivän päätteeksi. Päivällä pitää olla liikkeessä, tutkimassa ja näkemässä uutta. Ja sitähän mä lähdin tekemään.
Kaupungin sykkeessä ja urbaaneja löytöjä
Suuntasin suoraan Kauppakadulle, johon ihastuin heti kättelyssä. Katu on todella pitkä, täynnä kauppoja, liikkeitä ja elämää. Kävin kurkkaamassa menoa Sokoksessa, Forumissa ja New Yorkerissa. Eräs asia pisti silmään heti alussa: nuorta porukkaa oli liikkeellä valtavasti, ja poliisiautoja näkyi kaupunkikuvassa tiheään tahtiin. Erityisesti Kauppakadun ja Asemakadun risteyksessä, eli paikallisten tunteman ”Kompassin” kohdalla, poliisimaija oli käytännössä aina parkissa valvomassa tilannetta, kun siitä ohi kävelin.

Kävelin kadun toista puolta Kirkkopuiston ohi, jossa oli käynnissä isompi remontti. Vaikka aidat rajasivat näkymiä, sieltä erottui hienosti kirkko ja hieman Bistro Kirkkopuiston terassia. Erityisesti silmään osui Kuvataidekoulun pystyttämä piste yksityiskohtineen, joka toi urbaaniin ympäristöön kivaa luovaa ilmettä.


Seuraavaksi lähdin takaisinpäin, koska hostelliin ei vielä päässyt niin ohitin Old English Pubin ja Gloria Barin. Terassit odottivat selvästi vielä kesän todellista alkamista ja olivat tyhjillään, mutta paikoista välittyi silti hyvä kaupunkitunnelma. Tuli sellainen fiilis, että jos tänne lähtisi joskus frendin kanssa reissuun, niin täällä viihtyisi varmasti.
Pysähdyin hetkeksi Kauppakadun varrelle istumaan ja kaivoin esiin eväät. Koska matkassa oltiin budjetti edellä, olin tehnyt jo keskiviikkoaamuna kotona valmiiksi kolme täysjyväpuikulaleipää. Siinä ihmisvilinää tarkkaillessa söin yhden leivistä ja join kyytipojaksi pienen pullon Pepsi Maxia. Oli mukava huomata, etten ollut ainoa eväiden syöjä – moni muukin istuskeli kadulla nauttimassa läheisten paistopisteiden antimista.

Matka jatkui. Upea Kolmikulman rakennus teki vaikutuksen ja ansaitsi tulla ikuistetuksi. Sieltä suuntasin Yliopistonkadulle (itse asiassa talon numero 32 kohdalle), missä upea, koko seinän kokoinen massiivinen taideteos pysäytti. Graffitit ja urbaani katutaide tuovat kaupungille todella fressin ja elävän ilmeen.

Katutyylin ystävänä oli pakko poiketa Beyond-vaateliikkeessä. Se edustaa juuri sellaista räppi- ja skeittityyliä, josta itse tykkään. Tällä kertaa budjetti ei joustanut uusiin vaatteisiin tai kenkiin, mutta paikka jäi ehdottomasti mieleen tulevia reissuja varten.


Kilpisen sillalta avautui hieno urbaani näkymä junaradoille – raiteissa on aina sellaista kunnon matkailufiilistä. Sieltä reitti jatkui kohti rantaa ja Lutakon aluetta. Matkalla bongasin ikonisen Jyväskylä-kyltin, jonka takana häämöttää upea Ylistön silta järvimaisemineen. Siinä oli pakko ottaa ne perinteiset matkakuvat, vaikka harmaa pilviverho roikkuikin sitkeästi yläpuolella. Kesällä tämä paikka on varmasti aivan uskomattoman kaunis, ja tässä vaiheessa mulle tuli ensimmäistä kertaa sellainen olo, että Jyväskylä voisi olla kaupunki, jossa voisin jopa asua.

Päädyin Lutakon aukiolle seuraamaan hetkeksi koripallon pelaajia ja nauttimaan satamatunnelmasta. Tässä vaiheessa kello näytti jo puolta neljää iltapäivällä, ja koko päivän jatkunut kävely alkoi tuntua jaloissa. Matka takaisin hostellille jalan tuntui liian pitkältä, joten tein budjettimatkaajan peliliikkeen: otin alle sähköpotkulaudan ja sille 30 minuutin päiväpassin. Se oli loistava sijoitus, jolla hurautin näppärästi takaisin kohti keskustaa ja säästin voimia iltakierrosta varten.

Juuri ennen hostellille siirtymistä päätin käydä tsekkaamassa paikallisen Videodivarin, joka oli täynnä nostalgiaa: leffoja ja vanhoja pelejä. Tällä kertaa mitään ei tarttunut mukaan, mutta paikka oli täynnä potentiaalia.
Ja sitten seurasi reissun ehkä uskomattomin hetki: kun astuin divarista ulos kadulle, lapsuudenkaverini Henri käveli suoraan mua vastaan! Oltiin molemmat aivan huulipyöreänä, että mitä ihmettä täällä tapahtuu. Maailma on todella pieni. Selvisi, että Henri oli Jyväskylässä työporukkansa virkistyspäivillä, ja mä kerroin hänelle omasta hostellireissustani. Juteltiin hetki ja sovittiin, että nähdään pian uudestaan joko Tampereella tai Lahesta käsin. Tällaiset yllättävät kohtaamiset tekevät reissaamisesta parasta.
Tämän nostalgisen ja yllätyksellisen kaupunkikierroksen jälkeen oli aika suunnata jalkoja lepuuttamaan päivän varsinaiseen pääkohteeseen – nimittäin hostellille!
Ensiaskeleet Time Hostel CITYssä – Oma valtakunta vuorokaudeksi
Ennen kuin astuin sisään, jäin hetkeksi kadun toiselle puolelle katselemaan ja kuvaamaan rakennusta.

Siinä se oli: tyylikäs porttikonki, josta sukelletaan sisään majoituksen maailmaan. Astelin luottavaisesti ovelle, missä odotti moderni koodilukitus. Koska hauskat visuaaliset jatkumot ovat sisällöntuottajan suola, tein ovella saman peliliikkeen kuin aiemmin Onnibus-laiturilla: sormi osoittamaan ovikoodia ja selfie talteen!

Sisälle päästyäni huomasin, että hostellissa oli täysin hiljaista – ei ristin sielua missään. Aula oli kuitenkin niin hienosti sisustettu ja siisti, että olo oli kuin korkeammankin luokan hotellissa. Ketjullahan on myös hotellitoimintaa, ja se korkea laatu näkyi tässäkin heti ensisilmäyksellä. Koska respatiski ammotti tyhjyyttään ja olin omassa ylhäisessä yksinäisyydessäni, en malttanut vastustaa kiusausta: hyppäsin tiskin taakse ja pyysin kameraa ikuistamaan meikäläisen ”vastaanottovirkailijana” valmiina palvelemaan asiakkaita.

Tämän pienen respa-roolileikin jälkeen lähdin kartoittamaan yhteistiloja. Lounge-, peli- ja kirjastotila osoittautui todella fressiksi ja suureksi kokonaisuudeksi. Siitä sai hyvän laajakuvan, jossa näkyy kutsuva sohva, pelialue ja näkymä aina eteiseen ja aulaan asti, mistä hostelliin tullaan sisään ja ulos.

Yhteistilojen seinältä bongasin myös hauskan yksityiskohdan: massiivisen post-it-seinän, johon matkaajat olivat jättäneet terveisiään. Lappuja oli varmasti reilusti yli sata, kenties satoja, ja niitä oli viihdyttävää lueskella. Eräässä lapussa luki kotoisasti ”Terveiset Ylöjärveltä” ja toisessa ytimekkäästi lontooksi ”The toilet is dope”. Hienoa, että tauluun mahtuu vielä uusiakin tarinoita!

Loungen kruunu oli ehdottomasti peliloossi, josta löytyi retrohenkinen Mini-NES-konsoli. Peliharrastajana oli aivan pakko iskeä takapuoli sohvaan ja ottaa kunnon nostalgiamatsit klassikkopelien parissa.

Huonevarustelu – Introvertti kiittää ja lataa akut
Pelikierroksen jälkeen suuntasin vihdoin tutkimaan sitä omaa valtakuntaani eli hostellihuonetta. Ensimmäinen sääntö: kuvat talteen ennen kuin omat kamat räjähtävät pitkin lattioita. Otin huoneesta ikkunan suunnalta kuvan, johon piirtyi koko tyylikäs kokonaisuus: mukava sänky, työpöytä, oma jääkaappi, penkki, peili ja seinää koristava norsutaulu. Tilaa oli kaltaiselleni yksinasustavalle äijälle enemmän kuin tarpeeksi, eikä omia kamoja ollut tässä vaiheessa vielä levitetty minnekään.


Huoneessa oli todella viihtyisä tunnelmavalaistus, ja katonrajasta löytyi upea, inspiroiva tekstiyksityiskohta, joka sopi matkan teemaan täydellisesti.

Modernia mukavuutta ja mietittyjä yksityiskohtia riitti. Erityinen pro-tason plussa oli työpöydän lamppu, jonka jalustasta löytyi oma USB-portti puhelimen lataamista varten. Siitä virta puhelimeen, ja matkaajan liikkuva työpiste tabletin ja langattoman näppäimistön kanssa oli virallisesti pystyssä.

Huoneen oma jääkaappi oli yllättävän tilava. Sinne upposivat heittämällä Pepsi Maxit, kaupan kylmä Cafe Latte -pönikkä ja loput eväsleivät. Jalkoja särki sen verran reippaasti pitkän kävelyn jäljiltä, että kun olin testannut huoneen vieressä olevat siistit yhteistilat, vetäydyin omaan rauhaani lepäämään ja lataamaan akkuja aina iltaseitsemään saakka.
Viimeisen päälle varusteltu keittiö ja iltaeväät
Levon jälkeen maistui taas ruoka, joten oli aika ottaa hostellin keittiö tarkempaan syyniin. Se oli kyllä varusteltu viimeisen päälle!
Ensimmäisestä kuvasta hahmottuu keittiön yleisilme jääkaappeineen, mikroineen ja kaapistoineen sekä uloskäynti joko ruokailutilaan tai suoraan aulaan. Toisesta suunnasta katsottuna keittiöstä löytyi liesi, jääkaappi, tiskikone, leivänpaahdin ja kaikki tarvittava kokkailuun.

Kuten jo aiemmin hihkuin, kuiva-ainehyllyltä löytyi merkintä ”Free to use”. Lasipurkkeihin oli nätisti purettu kaakaota, hunajaa, riisiä ja kaurahiutaleita yms. Budjetti edellä kulkevalle reissaajalle tällaiset ilmaiset perusjutut ovat silkkaa kultaa.
Myös astioista ei taatusti tule pulaa. Astiakaappi oli nimittäin pystysuunnassa aivan tupaten täynnä mukeja, lautasia ja laseja – tilaa ja varustusta riittää isommallekin porukalle.

Talon puolesta löytyi myös erillinen ilmainen kahvi- ja teehylly purkkeineen, joissa luki houkuttelevasti ”Organic coffee and tea, enjoy”. Vaihtoehtoina oli neljä lasipurkkia, joista löytyi muun muassa vihreää teetä villimarjoilla, Moon Child -teetä, Ginger Bakeria sekä tietenkin peruskahvia.

Jos taas tekee mieli erikoisempaa kupposta, seinustalta löytyi maksullinen kahvikone, jonka yläpuolella oli selkeä lista tarjonnasta: americano, choco cafe, wiener cafe, kaakao, espresso, lungo, cafe latte yms. Itse skippasin tämän koneen, koska mulla oli se oma litran latte-pönikkä odottamassa huoneen jääkaapissa.
Ennen iltalenkille lähtöä kävin vielä tsekkaamassa suihkutilat, jotka sattuivat olemaan kätevästi oman huoneeni vieressä. Yhteisissä tiloissa oli kolme suihkua vierekkäin, ja kurkkasin ovi auki siihen omaan suihkukoppiini – melkoinen tilaihme, jossa oli fressiä ja mukavaa käydä peseytymässä. Toinen ovi näkyi kuvassa osittain kiinni.

Iltapyrähdys portaita ylös ja yöllisiä huomioita
Kello alkoi lähestyä kahdeksaa illalla, kun otin potkulaudan alle ja suuntasin kohti kuuluisaa Harjua ja Neron portaita. Urheilusta se kävi, kun talsi ne portaat alhaalta asti ylös saakka!
Ylhäällä odotti näkötorni, mutta olin harmillisesti tunnin myöhässä ja ovet olivat jo menneet kiinni. Portaiden yläpäästä avautui kuitenkin hieno näkymä, jossa kaukaisuudessa pilkotti hieman Gummeruksenkatua ja ripaus Jyväsjärveä, joten vaivannäkö kannatti.

Palasin lenkin jälkeen takaisin hostellille iltapalalle. Asetin kameran jalustalle ruokailutilan pöydälle ja otin itsestäni selfien samalla kun söin kotoa tuomaani täytettyä täysjyväpuikulaa ja join mukista kahvia rauhallisessa ympäristössä. Samalla katseeni hakeutui ruokailutilan kattoon, jonne oli loihdittu nerokas kartta Jyväskylän kaduista – siitä pystyi bongailemaan juuri ne reitit, joita pitkin olin päivän aikana kävellyt, kuten Asemakatu, Kilpisenkatu, Hannikaistenkatu, Gummeruksenkatu, Vapaudenkatu ja Yliopistonkatu.

Kävin nukkumaan puolenyön aikoihin ja tein yön aikana muutamia käytännön huomioita. Koska hostellissa ulkokengät jätetään aulaan, lattiat olivat näin toukokuussakin aika viileät. Onneksi mulla oli omat villasukat matkassa – se on ehdoton pro-tip jokaiselle majoittujalle! Majoittujia oli lisäkseni vain yksi vanhempi nainen, joten sain olla täysin omassa rauhassani. Äänieristys raskaissa ovissa ja suihkuseinissä vaatisi täydellä talolla varmasti hieman korvatulppia, mutta tässä hiljaisuudessa uni maittoi loistavasti hotellitason peittojen ja tyynyjen välissä.
Aamuinen herätys ja loppuarvio – Timetostay, minun on time to go
Heräsin virallisesti klo 9:30 vesisateen ropinaan. Mikäs sen kotoisampaa kuin ottaa aamulääkkeet, kaataa huoneessa tuoretta aamukahvia pahvimukiin ja istua työpisteelle tekemään viimeiset muistiinpanot ennen lähtöä ja kuunnella sateen ropinaa.

Reissun ehdoton helmi oli hostellin joustava asiakaspalvelu. Olin etukäteen kysynyt sähköpostilla mahdollisuutta myöhäisempään check-outiin ja sen hintaa, ja sainkin jo samana iltana vastauksen, että sain pitää huonetta klo 11 sijaan aina klo 14 asti – ja vieläpä täysin ilmaiseksi! Tämän ansiosta sain pakata tabletin ja langattoman näppäimistön kasaan kaikessa rauhassa ilman stressiä vesisateesta.
Lopulta oli aika suunnata takaisin matkakeskukselle. Laituriin 3 kurvasi tuttu ja turvallinen Onnibus, joka poimi väsyneen mutta tyytyväisen matkaajan kyytiinsä.

Kotona Lahdessa odotti tuttu kotipiha. Astuin bussista, vedin keuhkot täyteen ilmaa ja otin pystykuvaselfien nostamalla toisen käden sormet pystyyn L-kirjaimen muotoon. Se tarkoittaa Lahtea, sitä tuttua asennetta ja sitä, että reissu oli onnistuneesti paketissa.
Time Hostel CITY oli kokemuksena täysi kymppi, enkä näe mitään syytä, miksen majoittuisi täällä uudestaan. Sisustus, pienet oivallukset, hienot yksityiskohdat ja hinta-laatusuhde kohtaavat tässä paikassa täydellisesti.
Timetostay – minun on nyt time to go. Kiitos hostelliyöstä, Jyväskylä, nähdään taas!
Teksti ja kuvat: Antti Leppänen
Kirjoittaja on yksi Hostellijärjestön valitsemista Hostellireissaajista, jotka tekevät vuoden 2026 aikana kotimaan matkan yöpyen verkostomme hostelleissa ja tuottavat reissustaan matkatarinan. Hostellireissaajat saavat tukea reissunsa hostellimajoituksiin ja matkakuluihin. Tarinallaan reissaajat osallistuvat myös Vuoden Hostellireissaaja 2027 -yleisöäänestykseen tammikuussa 2027.
Julkaistu 26.5.2026


Vastaa